Oto niepozorne elementy metalowe, bez których nasz świat nie wyglądałby tak samo!

Oto niepozorne elementy metalowe, bez których nasz świat nie wyglądałby tak samo!

Czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak zmieniłby się nasz świat bez kilku metalowych elementów. Proces obróbki tych elementów jest w dużej mierze realizowany przez wyjątkowe urządzenie – tokarkę CNC. Dlatego w niniejszym artykule chcielibyśmy napisać nieco więcej o tokarkach CNC oraz o ich udziale w wytwarzaniu ważnych elementów metalowych. Jeżeli więc szukasz informacji na temat roli tokarek CNC w szeroko pojętym przemyśle, to doskonale trafiłeś – oto kilka przykładów na to, jak ważnym urządzeniem jest tokarka sterowana komputerowo!

Co oznacza skrót CNC w nazwie tokarki?

Skrót CNC pochodzi od angielskiego terminu Computerized Numerical Control. Z kolei człon dodany do nazwy urządzenia takiego jak sztaplarka, wycinarka czy właśnie tokarka oznacza, że jest ono maszyną sterowaną komputerowo. Takie urządzenia wykazują się niezwykłą dokładnością – ryzyko błędu jest ograniczone ze względu na ograniczenie czynnika ludzkiego przy obsłudze maszyny. Do obsługi maszyn CNC potrzeba dwóch osób – programisty, który programuje działanie maszyny przy danym projekcie oraz operatora, który czuwa nad jej poprawnym działaniem. Jeżeli mowa o tokarkach CNC to są one uznawane za najpopularniejsze spośród urządzeń sterowanych komputerowo. Dlaczego? Bo tokarki CNC wykazują się niezwykle wszechstronnym zastosowaniem – mogą obrabiać zarówno tworzywa sztuczne, jak i naturalne i zarówno kruche jak plastik jak i twarde niczym metal. Dzisiejszy artykuł chcieliśmy poświęcić elementom metalowym, dlatego to właśnie ich przykładami posłużymy się w kolejnych akapitach.

Drzwi, o których nikt nie pamięta

Wyobraź sobie budynek, który dobrze znasz – ile drzwi zastosowano w jego konstrukcji? I tu uwaga – Twoja odpowiedź najprawdopodobniej nie jest właściwa! Zazwyczaj zapominamy o tym, że w domach stosuje się również drzwiczki rewizyjne – większość z nich została dopasowana do wymiarów wnęki rewizyjnej właśnie przy użyciu tokarki. Co znajduje się we wnęce rewizyjnej? Ważne zawory, liczniki, wodomierze i inne komponenty instalacji grzewczej lub elektrycznej, dzięki którym możemy poznać zużycie gazu, wody czy prądu!

Ten element znajdziesz na każdej oczyszczalni ścieków

A dlaczego? Bo każdy wyrzuca go do wody? Całe szczęście nie, ponieważ odgrywa on bardzo ważną rolę w procesie oczyszczania ścieków. Czy już wiecie, o czym mowa? Są prostokątne i składają się z pionowych i poziomych prętów – są to oczywiście kraty! Oczyszczalnia ścieków potrzebuje tych krat do poprawnego funkcjonowania. W pierwszym etapie oczyszczania ścieków siatki plastikowe, butelki, gałęzie i inne większe śmieci płynące wraz z wodą zatrzymują się właśnie na kracie. To właśnie dzięki kratom separuje się większe zanieczyszczenia, od zanieczyszczonej wody, która w dalszej kolejności przechodzi przez bardziej zaawansowane procesy oczyszczania. Kiedy więc następnym razem spojrzysz na jakiś niepozorny element metalowy, to miej na uwadze, że z pewnością wyprodukowano go w jakimś konkretnym celu, a ponadto został on obrobiony właśnie przy pomocy tokarki CNC!