Malujemy dach z blachy – jaki rodzaj farb sprawdzi się najlepiej?

Malujemy dach z blachy – jaki rodzaj farb sprawdzi się najlepiej?

Dach to reprezentatywna, jedna z najważniejszych, a zarazem najbardziej wystawiona na działanie warunków atmosferycznych część domu. Dziś opowiemy o tym, która farba najlepiej zda w jego przypadku egzamin. Jakie właściwości powinna spełniać farba do malowania dachu z blachy? Sprawdźmy!

Co jaki okres powinno się malować dach?

Przyjmuje się, że dach powinno się odnawiać co 6 do 10 lat. Odpowiedź na to pytanie jest jednak o wiele bardziej złożona. Dużo zależy w tym wypadku od kondycji technicznej dachu od warunków pogodowych panujących w danym okresie oraz od tego ile warstw farby zostało na nim początkowo położonej. Dlatego decyzja o tym, czy nadeszła już pora na malowanie dachu powinna być poparta przeglądem technicznym – przegląd techniczny dachu najlepiej przeprowadzać co około 2 lata.

Farba na dach – funkcja ozdobna i ochronna

Farba dachowa ma dwie podstawowe funkcje – ochronną i ozdobną. Już we wstępie wspomnieliśmy ze dach jest najbardziej wystawionym na warunki pogodowe elementem budynku. Farba zastosowana do jego malowania powinna więc tworzyć powłokę antykorozyjną na jego powierzchni. Nie powinna również odpryskiwać przy zbyt wysokich lub niskich temperaturach, ponieważ w miejscu odprysków może pojawić się korozja na blachodachówce. W tym miejscu warto dodać, że dach malujemy w słoneczną pogodę – najlepiej przed takim malowaniem upewnić się, że aura ta utrzyma się również w następne dni, aby móc spokojnie położyć tyle warstw farby, ile zdecydujemy. No właśnie a ile warstw farby kładziemy na dachu? W zależności od wytycznych producenta są to zazwyczaj dwie, lub trzy warstwy.

Jaka farba do malowania blacho dachówki?

Ze względu na właściwości, jakie powinny spełniać farby do malowania dachu z blachy, najlepiej w tym przypadku sprawdzą się farby z akrylu i poliwinylu. Plastyczna powłoka wytworzona przez farby akrylowe i poliwinylowe jest odporna na uszkodzenia mechaniczne ze względu na to, że kurczy się i rozszerza wraz ze stalą blachówek. Jest także odporna na działanie wilgoci i przez długi czas zachowuje świeże, żywe kolory. Złą praktyką jest malowanie dachu zwykłą farbą do metalu, ponieważ są to zazwyczaj farby fitalowe bądź chlorokauczukowe. Takie farby dobrze chronią metal przed korozją pod warunkiem, że nie są one stale wystawione na promieniowanie słoneczne, dlatego nie zdadzą one egzaminu w wypadku dachów. Dlatego do malowania blachodachówki wybierajmy farby akrylowe oraz poliwinylowe są odporne na działanie promieniowania UV – nie pękają, nie wysychają i nie tracą swoich właściwości.