Jak maszyny CNC zrewolucjonizowały przemysł? Opowiadamy!

Jak maszyny CNC zrewolucjonizowały przemysł? Opowiadamy!

Programiści CNC i operatorzy CNC z pewnością w ostatnim czasie nie muszą narzekać na brak ofert pracy. Sytuacja ta świadczy o tym, że maszyny sterowane komputerowo są niezwykle często wykorzystywane w przemyśle. Dlatego dzisiejszy artykuł poświęcimy właśnie tym wyjątkowym maszynom. W jakich zakładach używa się obrabiarek CNC i dlaczego bez nich otaczający nas świat nie wyglądałby tak samo? Zapraszamy do lektury!

Czym różnią się maszyny CNC od maszyn sterowanych manualnie?

Precyzją! – tak mogłaby brzmieć prosta odpowiedź na pytanie zadane w powyższym nagłówku. Chcielibyśmy jednak wprowadzić Was nieco głębiej w świat maszyn CNC dlatego odczarujemy ten skrót, i opiszemy dokładniej ich zasadę działania. Skrót CNC pochodzi od terminu computerized numerical control, który oznacza maszynę sterowaną cyfrowo. Do obsługi maszyny tego typu potrzebne są dwie osoby – programista, który zaprogramuje działanie maszyny w taki sposób, aby była w stanie zrealizować założenia danego projektu oraz operator CNC, który z kolei jest odpowiedzialny za kontrolę nad przebiegiem jej pracy. Taka zaprogramowana maszyna może obrabiać materiały z niespotykaną wcześniej dokładnością. W przypadku maszyn manualnych dokładność w dużej mierze uzależniona jest od umiejętności i kondycji operatora. Jedno drgnięcie ręką może poskutkować krzywym cięciem, bądź szlifem. W przypadku maszyn takich jak szlifierki czy tokarki CNC taka możliwość po prostu nie istnieje – oczywiście czasem mogą pojawić się odstępstwa od założeń projektu, jednak są one bardzo rzadkie i najczęściej spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi urządzenia.

Gdzie najczęściej stosuje się maszyny CNC?

Obrabiarki CNC to urządzenia wszechstronne, które wykorzystuje się zarówno w zakładach produkujących drzwiczki rewizyjne z tworzyw sztucznych, jak i w tych które z metalu wyrabiają łożyska czy kraty. Oczyszczalnia ścieków korzysta z maszyn do usuwania osadów sterowanej CNC a zakład przetwórstwa odpadów z maszyny do produkcji regranulatu, która to również jest programowana komputerowo. Maszyny CNC znajdziemy w praktycznie każdym większym zakładzie. To innowacyjna technologia, która idealnie wpasowuje się w założenia rewolucji przemysłowej 4.0 zapewne więc w przyszłości, będziemy mieli z nią coraz więcej do czynienia. Naszym zdaniem, programiści i operatorzy CNC jeszcze przez długie lata nie będą narzekać na brak możliwości pracy. Technologia programowania maszyn jest wciąż rozwijana i usprawnia funkcjonowanie przeróżnych zakładów na tak wielu płaszczyznach, że nie sposób wyobrazić sobie, jak świat funkcjonowałby bez niej!